Uši glave su sitni ektoparaziti koji se hrane krvlju s vlasišta, a kad se namnože u većem broju, izazivaju svrbež glave. Uš ne skače i ne leti zrakom, već prilikom bliskog doticaja vlasišta prelazi na glavu drugog djeteta ili odrasle osobe. Može se prenijeti korištenjem zajedničkih češljeva, četki za kosu, kapa, ukrasnih traka za kosu, jastuka/jastučnica, ručnika, ovratnika na odjeći i sl. Izvan vlasišta, uš može preživjeti do 48 sati, nakon čega bez hrane ugiba.
Odrasle jedinke svoja sitna jajašca (tzv. gnjide) odlažu u velikom broju, na način da ih zalijepe za vlas kose uz samo vlasište. Ako se ne odstrane, mogu se naći i duž vlasi zbog rasta kose. Teže se uočavaju na svijetloj kosi, a mogu se zamijeniti s prhuti. U većem se broju jajašca uočavaju na dijelovima vlasišta oko ušiju, na potiljku te u šiškama. Iz jajašaca se za 7 – 10 dana razviju nove jedinke uši koje polažu nova jajašca.
Da bi lakše uočili uši ili njihova jajašca prilikom pregleda vlasišta, može Vam pomoći primjena povećala.
Metode uklanjanja uši
Postoje raznovrsna sredstva za uništavanje ili mehaničko uklanjanje uši i jajašaca (gnjida) koje se mogu kupiti u ljekarnama kao što su:
- različiti šamponi dostupni u ljekarnama
- gusti mehanički češljevi za mehaničko iščešljavanje vlasišta
- električni češljevi koji bi ih prilikom iščešljavanja trebali uništiti.
- repelenti u spreju (koriste se preventivno, prije odlaska u kolektiv)
- gumice za kosu premazane prirodnim uljima
Zabranjeno je stavljati na glavu insekticidna sredstva protiv ušiju trudnicama, dojiljama, djeci mlađoj od 6 mjeseci i osobama alergičnim ili preosjetljivim na takve insekticide.
Šampone treba koristiti prema uputama proizvođača i svakako ponavljati postupak više puta, uz redovito pregledavanje vlasišta. Učestali pregled vlasišta je važan radi pronalaska i mehaničkog uklanjanja i uništavanja svježe izlegnutih uši i preostalih jajašaca. Nijedan šampon ne ubija gnjide. Najprirodniji i najučinkovitiji način uklanjanja gnjida jest dugotrajno iščešljavanje gustim češljem kad dijete nagne glavu prema naprijed, pa iščešljavate kosu od korijena do vrha vlasi, te izvlačenje prstima jedne po jedne gnjide u dobro osvijetljenoj prostoriji i pod povećalom, ako je potrebno. Električni češljevi su učinkoviti za uklanjanje uši, ali ne i za gnjide. Nakon provedenog tretmana, vlasište treba pregledavati sljedeća 2 do 3 tjedna kako bi bili sigurni da su uklonjene sve uši i gnjide. Nije potrebno šišanje kose, no ono olakšava rješavanje ušljivosti, jer je s kraće kose puno lakše ukloniti uši i gnjide. Djecu treba upozoravati da NE razmjenjuju s drugima kape, šalove, četke i drugi pribor za njegu kose. Neophodno je i oprati svu posteljinu, ručnike, plišane igračke, kape, šalove i pribor za kosu na temperaturi iznad 60°C.
Ako dijete ima dužu kosu, potrebno ju je preventivno zavezati prije svakog odlaska u kolektiv.
Svi ukućani trebaju oprati kosu istim šamponom, promijeniti i oprati češljeve, četke, odjeću, posteljinu (na 60 °C) jer je moguće da imaju uši, a da to nisu primijetili.
U pravilu nema brzog i trenutnog rješenja za rješavanje ušljivosti pa je prilikom provođenja postupaka odstranjivanja uši i njihovih jajašaca najvažnija upornost roditelja i višestruko ponavljanje postupaka.
Dijete ne smije biti u kolektivu dok se ne istrijebe sve uši i gnjide.
Rješavanje problema ušljivosti glave djece u dječjim kolektivima je zahtjevan i najčešće dugotrajan proces koji se može riješiti jedino suradnjom svih roditelja s odgajateljima vrtićkih skupina i zdravstvenom voditeljicom Dječjeg vrtića i higijensko-epidemiološkim odjelima (Zavod za javno zdravstvo Istarske županije/Istituto formativo di sanita` pubblica della regione Istriana, 2017.).
Tekst pripremila:
Zdravstvena voditeljica DV-a
Ariana Žudih, bacc.med.techn.