Skip to main content

Kako olakšati prilagodbu djeteta i roditelja na jaslice ili vrtić – praktični savjeti i preporuke

Vaše dijete na jesen po prvi puta kreće u jaslice ili vrtić? Iako sigurno osjećate zadovoljstvo jer je dobilo svoje mjesto u vrtiću i svjesni ste da je to ispravan korak zbog brojnih prednosti koje jaslice ili vrtić pružaju, preplavljeni ste raznim emocijama i imate mnogo pitanja u glavi? Polazak u vrtić često predstavlja prvo značajnije odvajanje djeteta od roditelja i velika je promjena za dijete, ali i za cijelu obitelj. Svi bismo voljeli da to razdoblje prođe što brže, lakše i bezbolnije, da djeca što prije prihvate nove osobe i promjene u svom životu. Dobra priprema vrtića, roditelja i djeteta može uvelike olakšati ovo osjetljivo razdoblje prilagodbe. Prilagodba je proces u kojem se dijete privikava na novo okruženje i uvjete života u vrtiću ili jaslicama. Ovo razdoblje je najteže za dijete jer se suočava s nizom zahtjeva na koje je teško potpuno odgovoriti. Međutim, razdoblje prilagodbe bit će lakše ako polazak u vrtić ili jaslice smatrate prirodnim dijelom odrastanja.

Tijekom prilagodbe važno je olakšati djetetu stvaranje toplog odnosa s odgojiteljicama. Odgojiteljice postaju važne osobe u djetetovu životu, a dijete će biti smirenije i sigurnije ako vidi da roditelji imaju povjerenja u njih kao stručnjake. Svako dijete prolazi kroz prilagodbu, pri čemu neka djeca brže i lakše prihvaćaju novu situaciju i okolinu, dok je drugima potrebno više vremena. Za sam proces odvajanja i popratne emocionalne reakcije nemoguće je u potpunosti pripremiti dijete, pogotovo ono mlađe dobi, ne postoje mehanizmi i alati kojima možemo pomoći lakše prebroditi prilagodbu. Možemo reći da se dijete smatra prilagođenim kada se uključuje u aktivnosti vrtića, otvoreno komunicira s drugom djecom i odgojiteljima, pokazuje interes za igračke te se opušta se u igri, prihvaća pravila grupe, spontano izražava svoje osjećaje, misli i sposobnosti.

Važno je znati da je proces prilagodbe individualan i specifičan za svako dijete, a ovisi o nekoliko faktora: starosti djeteta, individualnim osobinama, stupnju psihofizičkog razvoja i zdravstvenom stanju, kontaktima s većim brojem djece i odraslih, iskustvima u odvajanju od roditelja, pripremama za polazak u jaslice ili vrtić, redovitosti dolaska u jaslice ili vrtić, odnosu roditelja i djeteta te stavovima roditelja prema djelatnicima jaslica ili vrtića. Promjene u ponašanju djeteta pri polasku u jaslice ili vrtić uglavnom su prolaznog karaktera i nestat će kada se dijete prilagodi novoj sredini te se bude osjećalo sigurno.

PRAKTIČNI SAVJETI PRIJE POLASKA U JASLICE/VRTIĆ

Uloga roditelja od neprocjenjive je važnosti u procesu prilagodbe. Dijete će osjetiti vaše osjećaje i stavove prema toj promjeni, kao i vašu spremnost na taj korak. Djeca nas znaju jako dobro „pročitati“, osjećaju našu nesigurnost i sumnjičavost pa su ponekad čak i tužna upravo zbog toga što smo i mi uznemireni. Prije polaska u jaslice ili vrtić, poželjno je da djetetu pričate o jaslicama ili vrtiću s veseljem, predstavljajući ih kao zanimljivo mjesto sa puno igračaka i djece. Dobro je upoznati dijete s novim okuženjem, zgradom vrtića, igralištem, i postići da ono poveže taj novi prostor s mjestom za igru ​​i ugodu. Probajte pokušati prilagoditi dnevni ritam djetetova života u obitelji (ustajanje, hranjenje, spavanje) onome koji će imati u jaslicama ili vrtiću te pokušati osamostaljivati dijete prilikom oblačenja, održavanja higijene i prehrane. Ako planirate odviknuti dijete od pelena ili dude, učinite to ranije ili tek nakon razdoblja prilagodbe, nikako tijekom tog vremena. Također, planirajte nekoliko dana godišnjeg odmora u periodu prilagodbe kako biste omogućili djetetu postepeno produljivanje boravka u jaslicama ili vrtiću. Nemojte plašiti dijete jaslicama ili vrtićom već se zajedno radujte polasku.

PRAKTIČNI SAVJETI KADA DIJETE KRENE U JASLICE/VRTIĆ

Važan je ritam ostajanja u jaslicama ili vrtiću na početku prilagodbe. Dogovarajte ga s povjerenjem s odgojiteljicama, komunicirajte otvoreno s njima na početku ili kraju dana. Kada ste u skupini s djecom, zajednički tražite poticaje (igračke i aktivnosti) koji su djeci ponuđeni. Kada odgajatelj procjeni da je pravi trenutak da dijete ostane samo u skupini, vjerujte mu. U praksi se pokazalo kako nije učinkovito za adaptaciju djeteta da roditelj ostane predugo s njim u skupini jer tako djeca mogu dobiti krivu sliku o vrtiću kao na mjestu u kojem će provoditi vrijeme s roditeljima. Kada ostavljate dijete samo skupini, rastanak najavite, objasnite kratko i pozdravite, nikako nemojte „pobjeći“ dok Vas dijete ne gleda jer tako ne možete izgraditi povjerenje između djeteta i sebe. Podržavajte vaše dijete, dajte vremena i prostora da se “udomaći”, a zatim ga pustite da samo istražuje. Jutarnji rastanak je izuzetno važan trenutak, stoga, budite smireni, nemojte pokazivati zabrinutost ili tugu što ga ostavljate. Rastanak ispred sobe neka bude kratak, strpljiv, nježan, ali i odlučan. Dugo smirivanje djeteta ispred sobe dnevnog boravka ili vraćanje samo zbunjuju dijete, te će još više plakati očekujući povratak roditelja. Osvijestite mu da su odgojiteljice osobe koje će se brinuti o njemu u vašem odsustvu, spomenite aktivnosti u koje se može uključiti tijekom boravka u jaslicama ili vrtiću.

Kada dođete po dijete, zagrlite ga i poljubite, upitajte ga i pažljivo slušajte kako je proveo dan. Poštujte dogovoreno vrijeme dolaska po svoje dijete. Po povratku iz jaslica ili vrtića, provodite više vremena s djetetom, idite u šetnje, pričajte priče, pokazujte interes za njegove doživljaje iz vrtića, pohvalite ga za ono što je napravilo, za pokušaje i upornost. Jaslice ili vrtić će uskoro postati svakodnevnica za vaše dijete, a ono će postati sve sigurnije u tom okruženju, poistovjećujući ga s drugim domom. Postat će to mjesto u koje će rado dolaziti i gdje će provoditi vrijeme u igri s novim prijateljima. Jednom će Vaše dijete sa smiješkom krenuti u sobu dnevnog boravka i neće se ni osvrnuti za vama jer su mu prijatelji iz skupine već tu, a vi ćete istog trena zaboraviti sve što se događalo prije toga i jedino će vam djetetov osmjeh na licu ostati trajno u sjećanju!

Stoga, draga djeco, a i roditelji, želimo vam sigurnu i bezbrižnu prilagodbu, radostan boravak u jaslicama/vrtiću te uspješnu suradnju sa svim djelatnicima vrtića!

 

Pripremila: Ana Banko, mag. psych.

Stručna suradnica – psihologinja