Skip to main content

Ljubav djeci prije svega

„Ljubav djeci prije svega“ moto je Dječjeg tjedna, tradicionalne manifestacije posvećene djeci koja se obilježava prvi puni tjedan u mjesecu listopadu. Jedan od trajnijih ciljeva Dječjeg tjedna je usmjeriti pozornost najšire javnosti prema ostvarivanju prava, potreba i aktivnosti s djecom i za djecu, pa smo tako u vrtiću s djecom razgovarali o njihovim pravima i obvezama, posjetili kino, pisali prava kredom na ulicama i sudjelovali u raznim zabavnim aktivnostima.

Grad Labin u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Labin (Kino Labin)  poklonio je besplatne kino projekcije animiranog filma „Ringe ringe raja“ za 388 vrtićaraca svih skupina Dječjeg vrtića „Pjerina Verbanac“. U Dječjem tjednu uvijek dobijemo i prigodne poklone te se stoga zahvaljujemo Gradu Labinu, Općini Raša i Općini Sveta Nedelja, koji su razveselili djecu korisnim poklonima i poklon bonovima kojima će se kupiti didaktička sredstva za djecu, prema njihovim željama i potrebama. Tijekom cijelog tjedna  tjednu djeca su se posebno upoznavala sa pravima djece, iskazivala poruke odraslima, izrađivala plakate, crtala kredama na pločnicima, uživala u šetnjama i slobodnoj igri. Djeca vrtićkih odgojnih skupina iz PO Vrećari priuštila su si izlet u Park prirode Učka gdje su prošetali poučnom Stazom vile Učkarice uz praćenje markacija, proširila su svoje dosadašnje znanje o flori i fauni Učke i upoznala se sa pravilima ponašanja u zaštićenom okolišu, a posjetila su i Centar za posjetitelje Poklon. Djeca i roditelji odgojnih skupina The Rainbows i Le Olive pješačili su, družili i igrali na izletu na Skitaču.

Dan posebno posvećen isticanju rodne ravnopravnosti je i Dan djevojčica. Toga dana dječaci su bili prema djevojčicama posebno uviđavni, darivali ih čestitkama, plesali, pljeskali na modnoj reviji i sudjelovali u organiziranom spa partiju za djevojčice – Wellness danu.

Djeca i odgojitelji bili su prilično zaposleni obilježavanjem Dana kruha. Kroz razne aktivnosti djeca su upoznala prehrambene namirnice koje se koriste u izradi tijesta i kruha, upoznala proces od zrna do kruha, posjetila prodavaonice kruha i pekaru, no također su usvojila vještine pripreme slastica i jela. Kako bi primijenili nešto od naučenog, ali i da na prigodan način zaslade tjedan koji je bio posvećen kruhu, zajedničkim snagama i s puno ljubavi napravili su razne slastice, kolače, muffine, kiflice, pizzu, fuži, kruh i palačinke. Također, gostovale su i ugostile nas mame, tate i none, kojima se ovim putem zahvaljujemo na suradnji, a sve su se pripreme odvijale pod budnim okom odgojitelja i odgojiteljica.

Povezano sa danima kruha obilježen je i Dan jabuka kao veoma zdrave prehrambene namirnice. Jabuke su se ribale, gulile, sjeckale, miksale, a djeca su rado kušala sokove i kolače od jabuka u čijoj su izradi učestvovala.

Odgojna skupine Le Olive iz PO Stari grad sudjeluje u projektu druženja djece koja program ostvaruju na talijanskom jeziku u IŽ. U posjeti svojim prijateljima u Rovinju gledali su predstavu na talijanskom jeziku, a sa prijateljima iz vrtića u Fažani su šetali i sudjelovali na jesenskoj svečanosti.

Jesen djeca doživljavaju neposrednim doživljajem i kreativnim izražavanjem. Istražuju plodove i pojave jeseni, teksture, okuse, oblike, mirise. Ujedno boravkom na vanjskom prostoru jačaju svoj imunološki sustav, usavršavaju koordinaciju pokreta, tjelesnim vježbanjem uče se navikama zdravog života.

Djeca iz skupina Bubamare i Rabački delfini okupili su se u popodnevnim satima u Parku skulpture Dubrova kako bi obilježili akciju Hrvatskog planinarskog saveza “150 ekoloških akcija za 150 godina planinarstva”, s temom “Kako se ponašati u prirodi za male planinare”. U tu svrhu dio Dubrove je na sat vremena postao šuma u kojoj su djeca zajedno sa svojim roditeljima imala priliku kroz razne aktivnosti naučiti nešto o planinarskim oznakama i putevima, biljnom i životinjskom svijetu te ekologiji i očuvanju prirode. Radionicu su vodile odgojiteljice Tena i Katarina te planinarski vodič Hrvatskog planinarskog saveza Andrej. U pripremi aktivnosti odgojiteljice su se vodile principima metode Flow learning koju su imale priliku promatrati na Erasmus + edukaciji u Švedskoj. Kratku šetnju za djecu i roditelje po Dubrovi vodio je planinarski vodič Andrej te pokazao djeci potrebnu opremu za boravak u šumi a djeca su dobila zaslužene diplome za male planinare.

Djeca četiri odgojne skupine posjetila su Feštinsko kraljevstvo i takmičila se na Cukijadi. Kako je bundeva jedan od obilježja jeseni i ove su se godine bundeve rezbarile kao ukrasi, ali se od njih pravila i juha i okruglice koje su djeca kušala. Naravno da je bundeva bila neophodna i za obilježavanje Halloweena. U svim objektima održavale su se kostimirane zabave, oslikavana su lica, roditelji su pomogli u donošenju i oblikovanju bundeva, a u PO Vrećari bila je i mama kostimirana u vješticu koja je djeci čitala priču. Odgojne skupine The Cubes, The Rainbows, The Angels i Le Olive,  koje provode program na stranim jezicima, zajedno su obilježili “Halloween” odlaskom u kino na projekciju animiranog filma “Moja freaky obitelj”, a zatim i plesom pod maskama. Uz zabavu, ovaj dan im je poslužio i za zajedničko druženje djece.

Obilježen je i Svjetski dan zaštite životinja. Odgojna skupina Loptice obilježila ga je posjetom “Grooming studiu Aria” u kojem psi dobivaju potpuni tretman uljepšavanja, u skupini Bombončići posvetili su se razgovoru o kućnim ljubimcima i doživljajima s njima, a u skupini Bubamare razgovarali su i davali izjave o odnosu čovjeka prema životinjama i o važnosti svih životinja na zemlji. Slijedi par izjava djece:

T.B. (5, 10 godina) – Domaćim životinjama moraš davati jest krokete i pit svježu vodu. Šumske životinje čuvam tako da idem u prirodu i puštamo im jest i ne smijemo uništavati njihove kuće. Prema životinjama moramo biti dobri, moramo ih dragat, hranit, čuvati, šetati, kupati, češljati sa njezinim češljem. Mrava, bogomoljku, bubamaru i sve kukce ne smijemo gaziti zato jer i oni imaju mamu i tatu pa bi bili žalosni. Moramo ih paziti i maziti. Životinjama koje žive vani, možemo im u vrtu napraviti kućicu, u kućicu ćemo im staviti nešto mekano, malo mrvica od kruha i malo vode. Ne smijemo pokidati gnijezda jer su unutra možda male ptičice koje čekaju da im mama donese hranu.

E.Š. ( 4.11. godina) – Da ja imam ljubimca čuvala bih ga, mazila i pazila! Voljela bih ga, hranila i ponašala bi se lijepo. Također ne bih se derala i galamila jer bi ih boljele uši od glasnoće. Uvijek bih bila pristojna. Pazim na manje kukce, mrave, bubamare i ostale te ih zaobiđem kada ih vidim.

U listopadu je ostvareno i niz posjeta. Tri jasličke skupine posjetile su Policijsku postaju i uživali u druženju s policijskim djelatnicima i razgledavajući njihova prijevozna sredstva. Djeca iz odgojno obrazovne skupine Zlatne ribice odlučila su posjetiti Boćarski klub Rudar Labin gdje im je strpljivi trener Romano Grižančić pokazao koliko su velike i teške boće te kako se njima služi.

Osmislio je nekoliko igri kako bi sva djeca isprobala boćati i svi su se rado uključili. Djeca iz odgojne skupine Bambi posjetila su knjižnicu gdje su se igrala i pročitana im je priča.

U tradiciji njegovanja zavičajnosti djecu iz skupine Bombončići posjetio je stariji brat dječaka iz skupine koji je čljan KUD-a „I.F.Zlatela“ obučen u nošnju, zasvirao im je na mehu i pokazao kako se pleše balun.

Zdravstvena voditeljica realizirala je u svim odgojnom skupinama antropometrijsko mjerenje djece. Kod djece posebna se pažnja svakodnevno posvećuje samostalnosti u svlačenju i oblačenju, obuvanju i izuvanju, pranju ruku i zubi, samoposluživanju pri obrocima i tjelesnom vježbanju i razgibavanju. Obilježen je i Svjetski dan mentalnog zdravlja uz vježbe opuštanja, pravilnog disanja i igru „Budi moje ogledalo“.

Nova generacija školskih obveznika s veseljem je dočekala nastavak realizacije prošlogodišnjeg projekta “Vrtko” koji se ostvaruje u suradnji s Masterplan EHF & HRS: Vrtko & Mini rukomet.

Cilj projekta jest poboljšanje fizičke aktivnosti djece i približavanje rukometa djece predškolske dobi. Osim navedenog, projektom se nastoji stvarati pozitivna slika o kretanju i tjelesnom vježbanju.Valja napomenuti kako je u ovom razdoblju ukupno uključeno 153 polaznika Dječjeg vrtića “Pjerina Verbanac”.

Kako se u ustanovi nastoji uvoditi elemente održivog razvoja u sve aktivnosti i projekte vidljivo je kako ostvareno zadovoljava neke od 17 globalnih ciljeva održivog razvoja. Svoj ciljani doprinos dala su i djeca odgojne skupine Le Olive baveći se elementom Zemlja – sijali su pšenicu i grah i brinuli o njihovom rastu.

Ne smije se zanemariti stalno stručno usavršavanje odgojnih djelatnika. Odgojiteljica Sandra Braun sudjelovala je u Reykjaviku (Island) na Erasmus mobilnosti pod temom „Special Needs and Inclusive Education“ u periodu od 06. do 13. listopada. Na tečaju je predstavljena Smart Teachers Play More metoda poučavanja u kojoj se akademski predmeti kombiniraju s igrom i pokretom s ciljem optimizacije učenja. Cilj je bio promjena percepcije oko toga što znači uspjeti u životu, slaveći mogućnosti svih.

Što su zajednice učenja? Jednomjesečni sastanci odgojitelja unutar vrtića koji u ugodnom okruženju zajedno rade na poboljšanju vlastite kvalitete rada. S radom je započela zajednica učenja Refleksivno ogledalo 2.0. pod vodstvom odgojiteljica Mihaele Beljan, Jasne Honović Peruško i Dajane Milevoj. Prvi sastanak poslužio je za dogovor o tekućim zadacima ali i za diseminaciju Erasmus+ tečaja “The wellbeing code”. S obzirom na protekli Međunarodni dan mentalnog zdravlja, diskutiralo se smo o mindfullness tehnikama koje su odgojiteljice Rea Radin i Dajana Milevoj naučile u dalekoj Danskoj.

Pripremila

mr.sc. Ljiljana Krušelj, stručni suradnik pedagog mentor