Skip to main content

Slatko i poučno

Slikovnica ima vrlo važnu ulogu na kognitivni, emotivni i socijalni razvoj djeteta od najranije dobi, a definira se kao prva knjiga djeteta sa zabavnom, odgojnom i jezičnom funkcijom. Tako su djeca u studenom nastavila sa obilježavanjem Mjeseca knjige svakodnevno čitajući ali i izrađujući vlastite slikovnice. Kroz dramatizacije uživljavali su se u razne uloge i razvijali govorno stvaralaštvo i samopouzdanje. Roditelji su u odgojnim skupinama često bili aktivni sudionici u čitanju ili glumi. Često su djeca boravila u formiranim centrima slikovnica i čitanja. U tijeku je projekt „Naša mala knjižnica“ za kojeg se odgojiteljice iz odgojnih skupina „The Cubes“ i „The Angels“ educiraju a djeca i roditelji sudjeluju, povezujući sve s engleskim jezikom. „Le Olive“ iz Starog grada povezale su poruke iz slikovnica sa primjenom PATHS – RASTEM programa koji djeluje na razvoj socijalno-emocionalnog učenja kod djece. U Gradskoj knjižnici djeca su, pri svojim posjetama, sudjelovala u aktivnostima „Vrtić u knjižnici“. Pod vodstvom profesorica Amneris i Nine labinski su srednjoškolci posjetili engleske skupine u jaslicama i priuštili im nezaboravan doživljaj priče i glazbe. Ponovno su glumci „Kazalište Z“ oduševili djecu lutkarskim mjuziklom – ovaj put predstavom „Mudra glava malog mrava“.

Djeca iz PO Stari grad u Gradskoj galeriji su prisustvovali radionici obrade vune. Upoznali su postupak od čišćenja, pranja i pripreme materijala do finalnog četkanja pod vodstvom umjetnice Marine Rajšić. Također su bili u Gradskom muzeju, prohodali mini rudnik i posjetili novu sobu za ribarstvo uz projekciju dokumentarnog filma „More sjećanja“.

U okviru projekta „Škole za Afriku“ „Medvjedići“ iz Centralnog vrtića upoznavali su biljni i životinjski svijet Afrike, izradili „Afrički tepih“, a uz pomoć mame Aurelie upoznali su se sa tradicionalnim predmetima i kulturom tog kontinenta.

U cilju očuvanja labinjonske cakavice kao nematerijalnog kulturnog dobra „Leptirići“ iz PO Vinež potenciraju komunikaciju „po domoće“. Uz dijalekt njeguje se i tradicija ovog kraja pa su posjetili seosko domaćinstvo none Zdenke gdje su imali priliku vidjeti domaće životinje i počastiti se kruhom ispod crepnje i fritulama. Ca godar!

U PO Vinež djeca uključena su u projekt Hrvatskog apiterapijskog društva „Med u vrtiću“. Upoznavala su se sa pčelom i njenom važnosti u prirodi i za čovjeka. Posjetio ih je pčelar tata Saša sa svim priborom za pripremu meda kojeg su i degustirali. Također su prisustvovali 8.Danima meda Labinštine na kojima su odgojiteljice pripremile tematske radionice u kojima su djeca sudjelovala.

Jesen privlači djecu na uočavanje promjena i boja u prirodi, sakupljanje jesenskih plodova i razgovor o šumskim životinjama. Sve se to odvija na vanjskom prostoru uz šetnje i tjelesne aktivnosti. Sve viđeno djeca crtaju i modeliraju – lišće, gljive, drveće, ježa,…. Uče i kako se prigodno odjenuti i obuti za boravak vani i kad je kišno i kad puše vjetar. „Bubamare“ iz Centralnog vrtića tako su na vanjskom prostoru uz učenje i vježbanje obilježili „Outdoor clasroom day“. Roditelji su boravili u skupinama gdje su rezbarili bundeve, a djeca su se upoznavala sa teksturom i mirisom bundeva, a sjemenke su sušili pa će ih upotrijebiti za likovne radove. Obilježene su i jesenske svečanosti u prirodi.

Započele su pripreme za Advent. Izrađuju se ukrasi od prirodnog i neoblikovanog materijala u čemu sudjeluju i roditelji, a planiraju se i aktivnosti za humanitarne akcije koje slijede.

 

Pripremila

mr.sc. Ljiljana Krušelj, stručni suradnik pedagog mentor