Skip to main content

Boje, mirisi i doživljaji

U prvom punom tjednu mjeseca listopada obilježava se Dječji tjedan u cijeloj Hrvatskoj pod motom „Ljubav djeci prije svega“, a cilj obilježavanja je nizom akcija i aktivnosti za djecu i s djecom skrenuti pozornost šire društvene javnosti na položaj djece u društvu i ostvarivanje dječjih prava.

U odgojnim skupinama našeg Dječjeg vrtića se sa djecom razgovaralo o ravnopravnosti, poštovanju i pravima djece, ali i obavezama. Pisale su se poruke odraslima putem kojih se djecu poticalo na iskazivanje vlastitih misli, želja i potreba, a koje su potom izložene u unutrašnjosti naših objekata, na vanjskim ogradama te obližnjim igralištima. U pojedinim su grupama roditelji pisali poruke s opisima svog djeteta, nadimcima ili zajedničkim ritualima koje su tada odgojiteljice čitale, a djeca su se morala prepoznati. Nastalo je u prigodnom centru aktivnosti drvo prijateljstva i likovni radovi povodom obilježavanja Dana djevojčica. U tom su tjednu predškolci prisustvovali predstavi „Pčelica Maja“ Teatra Naranča. Organizirana su druženja djece i roditelja uz igre – odgojna skupina „Le Olive“ u Salakovcima na igralištu a djeca i roditelji iz vrtića Vrećari uživali su u Feštinskom kraljevstvu.

U Dječjem tjednu uvijek dobijemo i prigodne poklone te se stoga zahvaljujemo Gradu Labinu, Općini Raša i Općini Sveta Nedelja, koji su razveselili djecu korisnim poklonima.

A djeca kao djeca – uživala su u igrama, smijehu, pjesmi i plesu, boravku u prirodi, biciklijadi i romobilijadi,….. Jer to su njihova prava!

A jesen nam se tiho i brzo prikrala. I iznenađenjima nema kraja. Kako to izgleda list pod povećalom pitaju se mali istraživači. A šta se to dešava u prirodi da tako mijenja izgled u oblicima i bojama? Sakupljala su djeca lišće, žireve, kestene, češere, šipak i bundeve čime su obogatili svoje jesenske centre i izradili prekrasne ogrlice. Privlačna je i jesenska šuma koja poziva na upoznavanje šumskih životinja – što to sada rade jež i vjeverica?

U mnogim su se bundevama zapalile svijeće a maskirana djeca plesala su oko njih za Halloween. Na taj se način djeci približava tradicija drugih zemalja. Taj je događaj inicirao mnoge druge aktivnosti: odgojnu skupinu „Rika“ da istražuje svemir jer bundeva izgleda kao Jupiter, engleske skupine da izrade lutke i scenografiju za predstavu Gruffalo koju su izvele odgojiteljice, da proučavaju sjemenke i istražuju kemijske reakcije u čarobnom napitku, Spideri iz Raše izradili su strašne kolače i modelirali pauke, djecu i roditelje iz PO Vrećari ugostila je škola u Martinskom pa su organizirali party, a Medvjedići iz Centralnog vrtića ujedilili su Halloween sa projektom „Škole za Afriku“ na način da su izrađivali strašne likove i ukrašavali bundeve što je poslužilo za prikupljanje donacija u ovom UNICEF-ovom projektu za djecu Etiopije.

Boravak u prirodi i u šetnjama i igrama na otvorenome obogatio je svu djecu ali i sve one koji i ove pedagoške godine sudjeluju u projektu „1000 sati na otvorenome“.

Prekrasne arome i miomirisi širili su se vrtićem u Danima kruha i jabuka. Djeca su se upoznavala sa žitaricama i s postupkom od zrna do kruha i izrađivala plakate zdrave prehrane na kojima je posebno mjesto zauzimala jabuka. Mijesilo se i modeliralo obično tijesto za kruh, slano tijesto tijesto za modeliranje i slatko tijesto za izradu kolača. Mijesili su se i fuži i pljukanci, kiflice, pekle palačinke i muffini, wafli i kolači. Jabuke su se ribale, kuhao se kompot, pravila marmelada i sok, a najslasniji su bili razni kolači. U svim ovim „slatkim“ aktivnostima sudjelovala su djeca a veliki su doprinos dali roditelji i none.

Sredinom listopada započeo je Mjesec knjige. Kako se djecu treba poticati na čitanje od malih nogu i razvijati čitalačke navike, u sobama dnevnog boravka formirani su centri čitanja i pisanja i slikovnica. Djeca su voljela boraviti u tim ugodnim i poticajnim prostorima listajući knjige, prepričavajući priče, dramatizirajući. Nastale su i njihove originalne slikovnice za nastanak kojih su neki reciklirali papir da bi je mogli učiniti. Posjećivala se Gradska knjižnica u okviru programa „Vrtić u knjižnici“, a autori priča ili roditelji uključili su se u akciju „Čitaj mi“ te boravili s djecom u skupinama obogaćujući njihov doživljajni svijet.

U suradnji sa Savezom slovenskih društava u Hrvatskoj započelo se sa realizacijom projekta „Videkova košuljica – popularizacija slovenske književnosti u Hrvatskoj“. U projektu sudjeluju Bubamare i Loptice iz Centralnog vrtića. U skupinama se čitala popularna slikovnica slovenskog pisca Frana Levstika na hrvatskom ali i na slovenskom jeziku. Djeca su izradila plakat – rječnik sa riječima na hrvatskom i slovenskom jeziku. Roditelji su sudjelovali u radionici izrade lutaka i scene iz priče što je pomoglo djeci u njenoj dramatizaciji.

Korisnike Dnevnog centra za starije na Marcilnice obradovala su djeca Perlica, Pčelica i Cvrčka iz jaslica svojom posjetom, brojalicama i pjesmom povodom Dana starijih i nemoćnih osoba.

Ostvarena je i akcija „Solidarnost na djelu“ u suradnji sa Crvenim križem Grada. Djeca, roditelji i djelatnici ponovno su pokazali svoju humanost prikupljanjem novčanih priloga, odjeće, hrane i higijenskih artikala za potrebite.

 

 

Pripremila

mr.sc. Ljiljana Krušelj, stručni suradnik pedagog mentor