Skip to main content

Knjiga je znanje i čarolija

Najupečatljivije aktivnosti u studenom bile su povezane s obilježavanjem Mjeseca knjige.

U oformljenim centrima knjiga, slikovnica i čitanja svakodnevno su djeca samostalno ili uz pomoć odgojiteljica razgledavala i čitala slikovnice i knjige, razne enciklopedije i ilustracije što ih je poticalo na dramatizacije i izmišljanje priča, na likovno stvaralaštvo i izradu lutaka za igrokaze. Donosili su i razmjenjivali knjige od kuće. Učili su što je knjiga i zašto je važna, dijelove knjige. Temeljem razumijevanja pročitanog prepričavali su i izmjenjivali sadržaj i crtali svoje najdraže likove ili događaje iz knjige. Nastale su nove i dječjim radovima ilustrirane slikovnice. Izrađivane su knjige odgojnih skupina koje su druge skupine upoznavale sa svojim članovima i karakterom skupine pa su se na taj način bolje upoznavali.

Povodom Mjeseca knjige ostvarile su se razne lijepe suradnje, kako s roditeljima tako i s lokalnom zajednicom te ostalim ustanovama. Mame i none sudjelovale su u neposrednom radu odgojnih skupina koje polaze njihova djeca i čitale i dramatizirale priče. Mnoge su odgojne skupine posjetile Gradsku knjižnicu Labin gdje su se upoznali sa knjižnom građom, pravilima ponašanja u knjižnici, važnosti čuvanja knjiga a cijeli je prostor bio ispunjen dječjom energijom i znatiželjom. Odgojna skupina “Pahuljice”  iz PO Raša posjetila je školsku knjižnicu u Raši. Knjižničarka je ukratko upoznala djecu sa pojmom “knjižnica” i što se sve u knjižnici može pronaći, te je pročitana priča. Po odlasku, uočili su knjigu autora Josipa Pina Knapića  „Tanac besedi“ koju su posudili obzirom da će im koristiti u njihovom projektu Zavičajnosti.

Mali su Cvrčci  iz jaslica odlučili prikupiti knjige za antikvarijat Udruge Krilo Labina čime su pokazali koliko ljubavi i razumijevanja nose u svojim malim – velikim srcima.

Skupine “Loptice” i “Bambi” iz CV Labin uključene su u međunarodni projekt za poticanje čitanja među djecom “Naša mala knjižnica” u kojem se upoznaju s kvalitetnim slikovnicama inozemnih autora uz niz prijedloga i prezentacija kao idejama za niz aktivnosti s djecom.

Kazalište „Produkcija Z“ je razveselilo djecu predstavom „Šumska priča“.

U suradnji sa Zajednicom Talijana iz Rijeke odgojna skupina Le Olive iz PO Stari grad sudjelovala je u  interaktivnoj predstavi na talijanskom jeziku pod nazivom “Salviamo l’arcobaleno” u kazalištu Gandusio u Rovinju. Također su nastupili u labinskom malom kazalištu povodom obilježavanja stogodišnjice smrti Giuseppine Martinuzzi. Skupina je posjetila i odgojnu skupinu “Leoncini frizzanti” u talijanskom dječjem vrtiću “Girotondo” u Umagu u sklopu inicijative međusobnog druženja i upoznavanje talijanskih vrtića Istre. Djeca su istraživala nove poticaje i igre u sobi, slobodno se uključivala u zajedničke aktivnosti te se međusobno upoznavala i spontano sklapala nova prijateljstva. Posjetila ih je i kazališna pedagoginja Petra Bernarda Blašković koja je u skupini održala aktivnost “Suoni e lettere-costruiamo il nostro linguaggio”, kroz koju djeca u igri, uz pjesmu i ples, ne uče samo o slovima i glasovima, već i o prijateljstvu, suradnji i zajedništvu.

Sve ostvarene aktivnosti u Mjesecu knjige bogatile su dječji doživljajni svijet i bile su prožete pozitivnim emocionalnim osjećajima. Veoma je važno što zajedno učimo koliko je važno djecu od najranije dobi poticati na empatiju, solidarnost i razumijevanje – jer svijet je ljepši kada učimo da smo svi različiti, ali jednako vrijedni.

Knjiga i znanost neraskidivo su povezani. U Tjednu znanosti provodile su se raznolike STEAM aktivnosti koje potiču istraživanje, stvaralaštvo, rješavanje problema i razvoj svih osjetila. U suradnji s roditeljem ostvaren je posjet Tinker Labu gdje su djeca imala priliku upoznati se s pojmom energije te su naučili razliku između potencijalne i kinetičke energije uz zanimljive primjere, igru i poticaje. Sa velikim interesom okušali su se u spajanju strujnih krugova i izradili vlastitog robota sa svjetlećim nosićem. Naučili su da sve to ne bi bilo moguće bez poznatog izumitelja Nikole Tesle. U odgojnim skupinama djeca su se upoznavala sa važnim izumiteljima i njihovim izumima, izvodila su razne pokuse, eksperimente i učili o kemijskim reakcijama. Čak su izradili i svoj vlastiti izum od recikliranog materijala.

Obilježavanje Tjedna znanosti bilo je aktivno i u jaslicama. Provodili su raznolike STEAM aktivnosti koje potiču istraživanje, stvaralaštvo, rješavanje problema i razvoj svih osjetila. Djeca su se posebno veselila istraživanju kosina, gdje su kroz igru otkrivala kako se različiti predmeti kreću niz nagib te što sve utječe na brzinu i smjer kretanja. Uz to su se uključila u građevinske aktivnosti, koristeći različite materijale za slaganje, konstruiranje i stvaranje vlastitih ideja. Velik interes izazvala je i senzorna staza, na kojoj su djeca istraživala različite teksture i osjete stopalima i dlanovima. Na svjetlećem stolu promatrala su boje, oblike i prozirne materijale, što je potaknulo njihovu znatiželju i pažljivo promatranje. Korištenjem rastresitih materijala djeca su mogla istraživati, pretakati, uspoređivati i stvarati slobodne konstrukcije, dok su kroz likovne aktivnosti izražavala maštu, kreativnost i razvijala finu motoriku. Sve navedene aktivnosti omogućile su djeci da kroz igru i istraživanje razvijaju važna početna znanja i vještine iz područja znanosti, tehnologije, inženjerstva, umjetnosti i matematike.

Već tradicionalno svake godine naš vrtić sudjeluje na Danima meda Labinštine.

Odgojiteljice iz PO Vinež pripremile su za djecu mnoštvo društveno – zabavnih, likovnih i edukativnih igara i aktivnosti. Djeca marljiva kao pčelice zasladila su se mednim doručkom, a na poklon od vrijednih pčelara dobila teglicu meda.

Obilježeni su i Svjetski dan djeteta i Svjetski dan ljubaznosti. Podsjetili smo se kako smo svi različiti ali jednako vrijedni. Razgovaralo se o različitim zemljama i običajima, te načinom života djece u njima. Ponovila su se dječja prava ali i obaveze. Nastalo je niz izjava djece koja su svjesna važnosti lijepih riječi i ljubaznih djela. Socijalna pedagoginja održala je s djecom niz radionica o prijateljstvu.

Dvije interaktivne radionice na temu „Utjecaj roditelja na emocionalni i socijalni razvoj djece“ održane su za roditelje djece koja pohađaju jaslice. Voditeljice su bile pedagoginja i psihologinja, upoznalo se sa odgojnim roditeljskim stilovima, a sudjelovalo je 25 roditelja  koji su se izjasnili kako im je tema bila zanimljiva i korisna te kako su motivirani primijeniti naučeno u odgoju djeteta.

Nakon Montessori programa Dječji vrtić nastavlja ulagati u cjeloživotno obrazovanje svojih odgojitelja kao i jačanje stručnih kompetencija. Odgojiteljice Dajana Milevoj, Monika Zulijani Prajz i Jasna Honović Peruško, uspješno su položila edukaciju za Voditelja kinezioloških aktivnosti na Učiteljskom fakultetu Rijeci. Svrha programa je razviti kompetencije kod odgojitelja za kvalitetnu organizaciju i primjenu kinezioloških aktivnosti, odnosno usvajanje specifičnih znanja i vještina iz kineziološke edukacije za poučavanje kinezioloških aktivnosti u posebnim sportskim programima s djecom rane i predškolske dobi.

Bez obzira na pripreme za Advent i blagdanski period, ova prekrasna jesen još uvijek poziva djecu da borave u prirodi, istražuju šumu, uočavaju gljive, divlji šipak, žirove, mahovinu, opalo lišće. Upoznaju se sa šumskim životinjama i njihovim staništima uz pripremu za zimu. Sve ih to potiče na kreativno govorno i likovno izražavanje. I ne samo djece. Jer odgojiteljice Korina i Roberta su za svoju odgojnu skupinu Žabice, koji su najmanji u jaslicama, izmislile i pjesmicu:

„Jesen u Žabicama,

lišće na čizmicama.

Dlanove smo bojom umrljali,

i po papiru utrljali.

Stvorili smo malog ježa,

evo našeg crteža!

Skupljali smo jesenske plodove dok smo šetali,

i tada smo se puno veselili i kretali.

Bundevu smo rezbarili,

u njoj svjećicu upalili,

Garderobu nam je krasila,

dok se svjećica nije ugasila.

Hokus pokus o kiši napravili,

i pritom se jako dobro zabavili!“

 

Pripremila:

mr.sc. Ljiljana Krušelj,

stručni suradnik pedagog savjetnik